زندگی در جریان است

زندگی در جریان است

زمانی که اتفاق بدی برای شخصی می‌افتد این تصور برایش به وجود می‌آید که این اتفاق قرار است تا ابد ادامه پیدا کند و ناراحتی و ناامیدی تمام وجودش رو فرامی‌گیرد.

ولی خبر خوب این است که بدترین روزها فقط بیست‌وچهار ساعت هستند و تمام می‌شوند.

خدمت وظیفۀ سربازی در ایران در قالب سربازی اجباری تعریف‌شده و يكي از مهم‌ترین شاهراه‌ها برای مرد شدن پسران اين سرزمين در صدسال گذشته رفتن به سربازی بوده است. در طی اين دو سال آقاپسرهای ما انواع و اقسام مهارت‌های لازم برای زندگی و بقا در طبيعت ايران را می‌آموزند و به همین دلیل اجباری بودنش معمولاً آقاپسرها از سربازی گریزانند و این دو سال را جزوی از سال‌های سخت زندگی می‌دانند. هرچند که پس از اتمام سربازی همه با کلی خاطره خوب فارغ می‌شوند و سال‌ها از این خاطرات تعریف می‌کنند. در این دوران معمولاً یک جمله خیلی تکرار می‌شود آن جمله این است که «چون می‌گذرد غمی نیست» و این بدین معنی است که هیچ بدی‌ای ماندگار نیست. من این جمله را شنیدم و در هرلحظه زندگی‌ام از آن استفاده می‌کنم. حتی در مورد خوشی‌ها. میدانم که خوشی و ناخوشی گذرا هستند. تا زمانی که خوشی هست لذتم را می‌برم و زمانی که از دستش دادم خدا را شکر می‌کنم چون خوشی بهتری را برایم فراهم کرده است.

این جمله را باید بار ها شنیده باشید: «چیزی که مرا نکشد قوی‌ترم می‌کند».

در پس هر شب سیاهی سپیدی آرمیده است و این هم بگذرد.

پس قدر لحظه‌های زندگی‌مان را بدانیم و تمام استفاده‌مان را از این لحظه‌ها ببریم و قوی‌تر بمانیم چون همه‌چیز بهتر خواهد شد و یادمان باشد که «شاید الآن هوا طوفانی باشد، ولی تا ابد باران نمی‌بارد».

اما این داستان نکته‌ای دارد که باید به آن دقت کنیم و آن این است که خوشی‌ها هم گذرا هستند و به آن‌ها هم نمی‌شود دل بست.

مسعود فرد منش می‌گوید:

آسوده مباش که بی‌نیازی                    یک آن دگر پر از نیازی

                                                آنجا که تو فرعون زمانی                       در تیررس باد خزانی

همیشه بایستی آماده تغییر باشیم و به چیزی که داریم دل نبندیم. زندگی پرمعنا و در جریان است. همه‌چیز در حال بهتر شدن است به‌شرط آنکه آن را بپذیریم. خیلی از بدی‌هایی که ما نامش را بدی گذاشته‌ایم بدی نیست و این فقط تعریفی است که ما از آن داریم. عده‌ای برای آمدن باران دعا می‌کنند و عده‌ای دیگر با دیدن باران می‌گویند هوا خراب‌شده است. باران در نقاطی سیل می‌شود و خرابی به بار می‌آورد و در نقطه‌ای دیگر آبادی به بار می‌آورد. تمام این‌ها به پذیرش و آمادگی ما بستگی دارد و باران برایش فرقی نمی‌کند که ما که هستیم و در کجا می‌خواهد ببارد.

زندگی در جریان است و به کار خودش ادامه می‌دهد.

تمرین عملی

در اینجا سه نکته وجود دارد که می‌توانیم با انجامشان این ایده‌ها را عملی کنیم.

اول اینکه هر اتفاقی که برایمان می‌افتد به دید کسب تجربه به آن نگاه کنیم و زمانی که به این دید به آن نگاه کنیم تجربه منفی دیگر معنی ندارد چون چیزی که مرا نکشد قوی‌ترم می‌کند.

دوم اینکه اتفاقات گذشته که ناراحتمان می‌کند را بازنگری کنیم. ببینیم که چه چیز مثبتی از دل آن می‌شود بیرون کشید.

سوم، عاشق خودت باش و مثبت نگر.

توسط |۱۳۹۸-۶-۲۸ ۱۵:۵۹:۴۳ +۰۰:۰۰شهریور ۲۸ام, ۱۳۹۸|منتخب سردبیر دسته بندی ها|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه